Czy w Polsce latem będą pożary lasów jak np. w Australii? 80% obszaru postkomunistycznych plantacji desek Lasów Państwowych czeka katastrofa.


Płoną tereny w Biebrzańskim Parku Narodowym? Zamiast wykaszania łąk trzeba było przesiedlić żubry z Puszczy Białowieskiej, które są tam sztucznie dokarmiane, bo w Puszczy Białowieskiej brakuje łąk. Część terenów powinna naturalnie pozarastać (sukcesja), co chroniłoby te tereny przed odpływem wody i pożarami w związku ze zmianami klimatu i suszą. Taka ilość biomasy mogła być wykorzystywana np. w Elektrociepłowni Białystok, czy prawdziwe są np. zarzuty: https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/doplaty-i-dotacje-z-ue/program-rolnosrodowiskowy/15816-rolnicy-z-mariotta-kosza-doplaty-za-nadbiebrzanskie-laki https://www.facebook.com/radiobialystok/videos/2604132029876573/?comment_id=2604146329875143 Karol Faszczewski „Niech za akcje gaśniczą płacą spółki które biorą na te działki dopłaty (ok. 2400 zł/ha) i nie koszą łąk, a trawa zalega na łąkach od wielu lat, mimo że mają obowiązek ja skosić przynajmniej raz w roku i zebrać siano. Dyrekcja parku wie o tym procederze i nic z tym nie robi, a wręcz przeciwnie, kryje proceder i poprzez aneksy umów redukuje wcześniej ustalony w przetargu czynsz, który windowany jest to takiego poziomu że uczciwym rolnikom nie opłaca się ten biznes.”?

„Po pożarze torfowiska wyrosły brzozy, osiki i wierzby - łąka nie wróciła. Myślę, że podobnie będzie i na obecnie spalonych łąkach i torfie Biebrzańskiego Parku Narodowego”

Czy w Polsce latem będą pożary lasów  jak np. w Australii? 80% obszaru postkomunistycznych plantacji desek Lasów Państwowych czeka katastrofa. Z powodu zmian klimatycznych i obniżenia poziomu wód gruntowych usychają drzewa iglaste (świerki, sosny) z płytkim systemem korzeniowym. Sadzono je zamiast drzew liściastych, naturalnych w Polsce. To leśnicy wyhodowali korniki na świerkowych plantacjach desek, w Parku Narodowym korniki czy pożary to nie jest problem. Dlatego trzeba im odebrać lasy zanim doprowadzą je do takiej katastrofy jak w "gospodarczej" części Puszczy Białowieskiej. http://ibialowieski.blogspot.com/p/o-puszczy-biaowieskiej-rozwoju-regionu.html
1 komentarz: